Intertalent-galakoncert

Intertalent - mezinárodní festival populární hudby se v Gottwaldově konal poprvé v roce 1971. Od té doby se při něm každým druhým rokem setkávají mladí, začínající i zkušení a už mezinárodně úspěšní interpreti z mnoha zemí světa. Mladí přijíždějí, aby využili nabízenou příležitost, vstoupili na mezi...

Celý popis

Uloženo v:
Další autoři: Kocianová, Jana zpěv
Pavone, Rita zpěv
Peter & Paul zpěv
Sullivan, Art zpěv
Zelenková, Jitka zpěv
Médium: Elektronická data
Instituce: Supraphon
Vydáno: Supraphon 1982
Témata:
Katalogové číslo 1113 3155 Supraphon
Popis jednotky: Vydáno poprvé v roce 1982
Shrnutí: Intertalent - mezinárodní festival populární hudby se v Gottwaldově konal poprvé v roce 1971. Od té doby se při něm každým druhým rokem setkávají mladí, začínající i zkušení a už mezinárodně úspěšní interpreti z mnoha zemí světa. Mladí přijíždějí, aby využili nabízenou příležitost, vstoupili na mezinárodní scénu a získali při vystoupení renomovaných umělců i cenné podněty; zkušeným festival poskytuje zajímavou možnost konfrontovat a srovnávat styl a kvality projevu kolegů, jejich interpretační vývoj i proměny repertoáru.
Intertalent si získal mezinárodní ohlas a zájem. Je uznávaným a oceňovaným pramenem inspirace, je ale také vyhledávaným "dostaveníčkem" poznání, přátelství a porozumění. To ostatně potvrdil fakt, že byl začleněn do mezinárodní organizace pořadatelů festivalů FIDOR.
Intertalent nabídl zajímavé kvality i při svém šestém ročníku pořádaném v Gottwaldově v roce 1981. Pořadatel - Československá umělecká agentura Pragokoncert pozval umělce ze sedmnácit zemí. Proběhla tradiční soutěž pěveckých talentů (prvá tři místa obsadili Larisa Dolina ze Sovětského svatu, Michal David z Československa a Maja Catrin Fritzsche z Německé demokratické republiky), na scéně Divadla pracujících i ve Sportovní hale TJ Gottwaldov uvedly své recitaly přední osobnosti československé i světové populární hudby (Precious Wilson z Velké Británie, zasloužila umělkyně RSFSR Alla Pugačevová, zasloužilý umělec Karel Gott, Rita Pavone) a také některé oblíbené skupiny (Elektra z NDR, V´Moto-Rock z Maďarska, československý Olympic či italská skupina The New Trolls)...
Intertalent ´81 nabídl obecenstvu v hledištích, ale také televizním divákům a posluchačům přímých rozhlasových přenosů jedenáct koncertů. Jednu z dominant mezi nimi představovala přehlídka reprezentantů zúčastněných uměleckých agentur. Z průběhu tohoto večera pořídil Československý rozhlas zvukový záznam, jehož nejzajímavější skladby v podání nejosobitějších interpretů vycházejí na této gramofonové desce.
Sovětský Goskoncert svěřil svoji reprezentaci zatím ještě v zahraničí nepříliš známé zpěvačce; Aiia Kukule působí jako sólistka Zábavního a estrádního orchestru rozhlasu a televize Lotyšské sovětské socialistické republiky. Hudbě se věnovala nejprve na střední škole v Rize a později, jako posluchačka národního umělce Lotyšské SSR docenta Račevského, absolvovala na sbormistrovské katedře státní konzervatoř. V šestasedmdesátém roce získala titul laureáta Všesvazové soutěže estrádních umělců a o rok později zvítězila na písňovém festivalu v Drážďanech. Má za sebou vystoupení v Bulharsku, Maďarsku, Srí-Lance a v Japonsku. Osobitým projevem zaujala i při své československé premiéře.
Hostitelskou Československou uměleckou agenturu Pragokoncert zastupovala Jitka Zelenková. Před velkým festivalovým orchestrem dala přednost klavírnímu doprovodu a její vystoupení se stalo opravdovým zážitkem. Mile překvapila i ty, kteří její mimořádné interpretační kvality znají, získala si všechny, kteří se s ní v Gottwaldově setkali poprvé... Pripomněla, že vyzrála ve výraznou osobnost.
Izabela Trojanowská, kterou do Gottwaldova vyslal polský Pagart, má už mnohé pěvecké i herecké zkušenosti. První krůčky na své umělecké dráze udělala - ještě s dívčím jménem Scuetzová - v jednasedmdesátém roce na festivalu sovětské písně v Zielone Gore a později získala cenu za debut na polském národním festivalu v Opole. Ve čtyřiasedmesátém roce odešla studovat herectví na známé učiliště při Hudebním divadle v Gdyni a posléze se stala členkou varšavského divadla Syréna. Dostala i příležitost zahrát si v televizním seriálu Strachy... Až po osmi letech, když se setkala se skladatelem Andrzejem Mogielnickým a skupinou Budka Suflera, dostala znovu chuť zpívat. Natočila písničku Tyle samo prawd ile klamstw a měla s ní úspěch i na festivalu v Opole ´80, kde dostala Zvláštní cenu za interpretaci. Tato píseň jí přinesla i Zlatou desku Tonpressu... Pohybové nadání a herecká jistota umocňují její pěvecký projev. Také proto zaujala i gottwaldovské obecenstvo.
Duo Peter a Paul umělecké agentury NDR - Künstleragentur - se představilo poprvé v devětasedmdesátém roce s písní Nemáš dál plakat. Úspěch jí přinesl další domácí příležitosti i možnost vystoupit v Polsku, Maďarsku i Sovětském svazu. Oba umělci zpívají a na kytary hrají především vlastní skladby, ve kterých uplatňují prvky country. A mají úspěch. Potvrzuje to i prvenství mezi vokálními skupinami, které za osmdesátý rok získaly v anketě popularity, pořádané časopisem Neues Leben.
Maďarský Interconcert zastupovala Beata Karda. Objevila ji televizní soutěž talentů Tanddalfeztival ´68. Poté spolupracovala se skupinou Neuton - vystupovala s ní i v Ghaně a Nigerii a se skupinou Taurus Ex. Může se pochlubit úspěchy z festivalů v Alexandrii, rakouském Villachu, irském Castlebaru, Ljubljani, Drážďanech i Paříži. Pod vedením manžela, baskytaristy a skladatele Lájose Soma natočila se skupinou Piramis dlouhohrající desku Pozor - tady jsem! Z ní si vybrala pro gottwaldovské vystoupení i úspěšnou písničku Dnes večer si zařádím.
Vietnamská umělecká agentura Vinaconcert představila sólistku Národního divadla hudby, zpěvu a tance Vu Dau. Do tohoto souboru nastoupila v sedmdesátém roce po absolvování pěvecké fakulty Vietnamské národní konzervatoře. Hraje na vietnamskou šestnáctistrunnou kytaru le dna trand, je nositelkou Zlaté medaile Národního festivalu profesionálních umělců ´80, získala cenu na druhém setkání mládeže v Havaně a má už za sebou vystupení v SSSR, Japonsku, Francii, v Kambodži a dalších zemích Evropy, Asie i Ameriky.
Jana Kociánová, které svěřila reprezentaci druhá Československá umělecká agentura Slovkoncert, připomněla, že od doby účinkování po boku zasloužilého umělce Karla Gotta s orchestrem Ladislava Štaidla její pěvecký projev ještě vyzrál. Bilanci, v níž jsou mimo jiné trofeje z festivalů Bratislavská lyra a Zlatý Orfeus i pět samostatných dlouhohrajících desek, nepochybně obohatí ještě další úspěchy.
Jednou z hvězd festivalu Intertalent ´81 byla sólistka umělecké agentury Milli z Boloně Rita Pavone. Od šedesátých let, kdy zazářila, dále rozvíjí všechny umělecké kvality, ktkeré jí získaly věhlas. Zpívá, je mimem, parodistkou i imitátorkou a herečkou. Vystupovala na nejslavnějších scénách světa, její gramofonové nahrávky si obstaralo na dvacet miliónů diskofilů, vlaastní pět Zlatých desek... Zpívala v Gottwaldově s takovou chutí a vervou, že nikoho v hledišti nenechala lhostejným a Pragokoncert ji pozval do Československa na turné.
Farah Maria prošla pestrou uměleckou dráhu. Zpívat začínala v duu Los Tropicalos, pak působila čas jako manekýna, v sedmdesátém roce se triumfem ve Varaderu na pěveckou scénu vrátila a když o rok později měla úspěch i na festivalu v Sopotech, v Evropě se stala častým hostem. Několikrát vystuovala i u nás. Na Intertalent ji kubánská agentura Cubartista vyslala už podruhé.
"Grubadúr melancholie" Art Sullivan se narodil v Paříži, původem je Belgičan, od sedmi let komponuje, od patnácti píše verše a od dvaasedemdesátého roku, kdy na desce vyšla jeho písnička Spolu, má milióny příznivců ve Francii, Portugalsku, Belgii, Kanadě, Holandsku i Venezuele. Zastupoval Lucembursko na Olympiádě písniček v Athenách i na Mallorce, za Belgii zpíval v Sopotech a na Intertalent ´81 ho vyslala belgická agentura Apollo Music.
Představitelka rumunské agentury Aria, zpěvačka Corina Chiriac je v Československu častým hostem - zpívala na Bratislavské lyře, na Děčínské kotvě i v televizních pořadech. Může se pochlubit úspěchy z festivalů Zlatý jelen v Brašově i v Mamaji, první cenou ze Sopot a třetí z Drážďan... Prozpívala tisíce kilometrů celou Evropou.
Typickým francouzským šarmem okouzlila zpívající tančnice Marlene Charel francouzské agentury Wardell. Pochází z Paříže a také tady začínala v revuích uplatňovat svůj mimořádný pohybový talent. Když začala mít úspěchy i v zahraničí, přilada k tanci i zpěv. Je častým hostem v Německé spolkové i Německé demokratické republice, v Rakousku, Švýcarsku i v Itálii. Vyšlo jí několik dlouhohrajících desek, ale největší odezvu mají její koncertní a televizní vystoupení. Za směs dokonale nastudovaných pařížských písniček, popěvků a šansonů sklidila od obecenstva doslova ovace.
Pavel Bartík
Obálka
Autor Název Doba přehrávání Link
Pauls, Raimonds Voldemarovič Ty i drugoj (Jestliže odejdeš) 2:35 link
Pergner, Eduard Ty mně smíš i lhát (Bilitis) 3:15 link
Lipko, Romuald Ryszard Tyle samo klamstw ile pravd (Tolik zklamání, kolik pravd) 3:50 link
Branoner, Ingeburg Sonnabendabend (Sobotní večer) 3:05 link
Koeves, M. Ma sejjel ceruelt leszek (Dnes večer si zařádíme) 3:55 link
Toan, Nguyen Dúc Tinhm em bien ca (Moje láska je jak širé nebe) 3:00 link
Daněk, Pavol Bola to láska 2:30 link
Rossi - Mann - Weil Cuore (Srdce) 3:30 link
Webster, Paul Francis Una cierta sonrisa /A Certain Smile (Takový úsměv)/ 3:05 link
Velt, J. Et si tu pars (Jestliže odejdeš) 2:40 link
Braneanu, C. Uneori sintem doar copii (Někdy jsme jako děti) 3:25 link
Constantin, Jean Louis Směs pařížských šansonů 3:55 link